Mmegi Blogs :: Manatetshapuo a a tswelela
Banners
Banners
Banners
Banners
Last Updated
Monday 15 October 2018, 15:57 pm.
Banners
Manatetshapuo a a tswelela

E tlaa re gompieno re tswelele ka manatetshapuo a dikarolo tsa mmele. Kgang ya rona ya tshipi/beke e e fetileng, e ne ya wela ka lenatetshapuo le le reng go oba lebogo. Re ne ra re, lenatetshapuo le, le dirisiwa fa go buiwa ka dijo mme e se dijo tse dintsi. Ra ntsha sekai sa gore, ka go dikile go le leuba, dijwalo tsa ga Mhetlhi di ne tsa babalelwa ke letsatsi, tsa a swa.
By Sebofo Motshwane Wed 07 Sep 2016, 15:41 pm (GMT +2)
Mmegi Blogs :: Manatetshapuo a a tswelela








Fa a roba, a bona kgetsi di le some tsa mabele, di le tlhano tsa dinawa, fa mmidi one a ne a itswela fela. 

Ra tswelela ka gore, le fa a bonye thobo e e kwa tlase go feta jaaka gale, Mhetlhi ga a ke a galale.

E tlaa re a bua ka thobo e a re, ga a bona sepe mme bana ba tlaa bona go oba lebogo; a re ba tlaa dika ba obile lebogo. Ke gore, le fa go se gontsi, bana ga ba ke ba lale le tlala, ba tlaa bona se ba se jang. A bue jalo Motswana e le go lebogela lemme le a le filweng.

A fetele pele Motswana a re, go na le go loma ka meno. Gongwe ngwana mongwe o ka botsa gore, ka go lomiwa ka meno, fa motho a sa lome ka meno o ka loma ka eng.

Ee, go ntse jalo motho o loma ka meno; dilo tse dingwe le tsone di loma ka meno.  Go ntse go ntse jalo, fa Motswana a re motho o loma ka meno, kana o lomile ka meno, o a bo a bapisa puo, a e natefisa, a raya gore motho yoo, o imelwa ke tiro ka o dira a le nosi, ga a na yo o mo thusang; ga a na mothusi. 

A re boele kwa Letloping re re, Morwadi o kwa tshimong o a roba. O tlhola koo letsatsi lotlhe. Fa le phirima, o digela tema, o boela gae.

Fa a tsena koo, ga go na metsi, ga go na dikgong, ga go sepe se a ka se jang. Morwadi o a tswa o ya nokeng. Fa a tswa koo, o ya go batla dikgong go feta a gotsa a bo a apaya.

Morago ga go ja, o tswelela le tse dingwe ditiro go fitlhelela a ya go robala. O robala ka letsapa le legolo ka o sale a tlhola a eme, a dira a le nosi.

Fa go ntse jaana, ke gone Motswana a re motho o lomile ka meno. Re bo re ka bua jalo ra re, Morwadi o lomile ka meno ka jaana ke yoo, re bona a tlhotse a eme, a dira/bereka a le nosi, go se ope go mo thusa.

A re lemoge gore, jaaka re bona ka Morwadi,  motho o ka loma

Banners

ka meno ka o nosi mo lwapeng, kgotsa mo tirong nngwe fela, ga a na ope yo o mo thusang. 

Go ntse go ntse jalo, motho o ka loma ka meno mme e se gore o nosi. A na le batho mme batho ba, ba sa ikutlwe go ema ba dira sepe.

E re ba tshwanetse go thusa e nne diipato fela. Motho a re o a lwala; tlhogo e a opa, mala a a sega, mokwatla o a thunya. Go nne gontsi mme tota e se ga boammaaruri, e le fela motho go tshaba tiro.

Le lengwe lenatetshapuo le re go sekegela tsebe. Nako ele re ne ra utlwa Naledi a re, ka o na le tiro e ntsi, ga a ke a kgone go ya phuthegong e e neng e biditswe kwa ga Kobokwe.

Mmualebe ene a bua gore, le fa tiro e le ntsi, o tlaa ya phuthego eo, ka o batla go ya go itseela ka tsebe.

A raya gore o batla go ya go itheeletsa, go ikutlwela ka ya gagwe tsebe, e seng go bolelelwa. Jaanong gompieno re kopana le go sekegela tsebe. Gone go raya eng?

Go araba potso e, a re re Mheti o batla go golega a isa bana gae mme dipholo tsa gagwe di a tlhaela. Tse pedi di dikile di timetse.

Ka o a tlhaelelwa, o ya kwa go Mhudi go ya go adima gore a tlatse sepane. Fa a rola kopo ya gagwe, o fitlhela Mhudi le ene a batla go golega, a ya motlhabeng go ya go tsaya bojang koo.  Kgang e nna thata ka Mhudi o batla go ya go tsaya bojang a tla go tsosa matlo pula e ise e tle.

Ka ntlha e nngwe, Mheti le ene o batla go itlhaganelela go isa bana gae a bo a boela ditiro tse dingwe mo Letloping. Mheti o khutsa ka lengole, a solofetsa gore o tlaa itlhaganela, a boe ka pela kwa gae. Go utlwa ka fa Mheti a lelang ka teng, Mhudi o felela a mo sekegela tsebe, a mo adima dipholo.

Re tlaa bona gore, go sekegela tsebe go raya go reetsa motho, o bo o dira kana o mo naya se a se lopang, e seng gore a lope lefela. A ba se lope lefela; ba sekegele tsebe. motshwanes@yahoo.com

Subscribe to our Newsletter
Banners
Banners
Banners


Mmualebe
Wed 07 Sep 2016, 15:41 pm
Wed 31 Aug 2016, 15:50 pm
Wed 24 Aug 2016, 15:07 pm
Wed 17 Aug 2016, 16:53 pm
Wed 10 Aug 2016, 15:49 pm
Wed 27 Jul 2016, 14:03 pm
Wed 13 Jul 2016, 15:56 pm
Wed 06 Jul 2016, 14:54 pm
Wed 29 Jun 2016, 14:52 pm
Wed 22 Jun 2016, 15:29 pm
Wed 15 Jun 2016, 17:01 pm
Wed 08 Jun 2016, 16:26 pm
Wed 01 Jun 2016, 14:57 pm
Wed 25 May 2016, 17:42 pm
Wed 18 May 2016, 16:06 pm
Wed 27 Apr 2016, 11:51 am
Wed 20 Apr 2016, 15:19 pm
Wed 13 Apr 2016, 15:29 pm
Wed 06 Apr 2016, 14:41 pm
Wed 30 Mar 2016, 16:47 pm
Wed 23 Mar 2016, 15:22 pm
Wed 16 Mar 2016, 15:13 pm
Wed 09 Mar 2016, 18:32 pm
Wed 02 Mar 2016, 15:03 pm
Wed 24 Feb 2016, 13:12 pm
Banners
Banners
Exchange Rates
FOREIGN EXCHANGE: Wednesday, 17 Jan 2018
FOREIGN / PULA
PULA / FOREIGN
1 USD = Pula   9.7656
1 GBP = Pula   13.4590
1 EUR = Pula   11.9617
1 YEN = Pula   0.0882
1 ZAR = Pula   0.7938
1 Pula = USD   0.1024
1 Pula = GBP   0.0743
1 Pula = EUR   0.0836
1 Pula = YEN   11.34
1 Pula = ZAR   1.2597
Subscribe to our Newsletter
have a story? Send us a Tip
Banners
  • Previous
    Baby Mamas
    Next
    Masa Centre
    ::: Wednesday 10 Oct - Thursday 18 Oct :::
    Baby Mamas
    The House with a Clock in Its Walls
    Venom
    Night School
    Smallfoot
  • Previous
    Venom
    Next
    Riverwalk
    ::: Thursday 11 Oct - Thursday 18 Oct :::
    Venom
    Baby Mamas
    Night School
    Smallfoot
    The House with a Clock in Its Walls
  • Previous
    The House with a Clock in Its Walls
    Next
    Gamecity
    ::: Thursday 11 Oct - Thursday 18 Oct :::
    The House with a Clock in Its Walls
    Venom
    The Nun
    Night School
    Smallfoot
    Johnny English Strikes Again
Selefu
Stay Calm!
Banners
Banners
istanbul escort