Mmegi Online :: 2018 BDP Bulela Ditswe candidates
Banners
Banners
Banners
Banners
Last Updated
Friday 16 November 2018, 11:44 am.
Banners
2018 BDP Bulela Ditswe candidates

The list of the ruling Botswana Democratic Party (BDP) parliamentary candidates for the primary elections (Bulela Ditswe), which will be held on August 11, 2018. This second leg of Bulela Ditswe is in constituencies that are currently held by the party.
By Staff Writer Tue 31 Jul 2018, 11:32 am (GMT +2)
Mmegi Online :: 2018 BDP Bulela Ditswe candidates








1. BOBONONG

Francisco Malesela Kgobokwe

Shaw Kgathi (incumbent)

 

2.BOTETI EAST

Oboetswe Babotlale

Kenanao Michael Mmopi

Lillian Thanke

Lelatisitswe Sethomo (incumbent)

 

3. BOTETI WEST

Tlale Setumo

Emmanuel Kgaboetsile

Slumber Tsogwane (incumbent)

 

4. CHOBE

Mwanota Philemon Kachana

Machana Ronald Shamukuni (incumbent)

Luckson Lipuo Likokoto

 

5. FRANCISTOWN EAST

James Kgalajwe

Honest Buti Billy (incumbent)

 

6. FRANCISTOWN WEST

Ignitius Mokwaledi Moswaane (incumbent)

Kago Phufuetsile

Samuel Grembo Kealotswe

Tebogo Joseph Toteng

Cornelius Gopolang

Raoboy Godfrey Mpuang

 

7. GABORONE SOUTH

Monametsi Abel Kalayamotho

Dumizweni Meshack Mthimkhulu

 

8. GHANZI SOUTH

David Tshotego Sethatho

Raymond Molatole

ThatoTshwenenyagae

Edward Stanley

 

9. KANYE NORTH

Tlhomelang Leach Kemmapatse

Thapelo Letsholo

Victor Phenyo Caleb Makuku

Patrick Pule Ralotsia (incumbent)

Julius Bigboy Mpho Kamodi

Kenalemogwe Mopipi

 

10. KGALAGADI NORTH

Itumeleng Edson Moipisi (incumbent)

Talita Monnakgotla

 

11. KGALAGADI SOUTH

Frans S. Van der Westhuizen (incumbent)

Sam Justice Brooks

Chabanga Hendrick Chabanga

 

12. LENTSWELETAU-MMOPANE

Vincent Thinah Seretse (incumbent)

Magatusi Spring Calvin Sebego

Chomie Mathews Letlole

Patrick Patse Cyril Manthe

Nnaniki Wlhemina Tebogo Makwinja

Col Reuben Rammupudu Mokopaina

Bennedict Tebogo Tshenolo Molefe


13. LERALA- MAUNATLALA

Prince Mooketsi Maele (incumbent)

Setlhabelo Nasser Modukanele

 

14. LETLHAKENG - LEPHEPHE

Kgololo Leonard Lekuntwane

Alfred Molapo

Daisy Polonomi Botsoba

Lefoko kegopotswe

Edward Setabole Borethe Kepaletswe

Liakat Kably (incumbent)

 

15. LOBATSE

Thapelo Matsheka

Ahmed Shabbeer Ishael

Kamal Jacobs

Patrick G. Kebailele

Sadique Kebonang (incumbent)

Lone Lincoln Bome

 

16. MAHALAPYE EAST

Lazarus Diphetogo Lekgoanyana

Ecco Buru Ditshupo Maje

James Johannes Lefoane

Tassman Jackson Cebani

Timothy Tlhalerwa

 

17. MAHALAPYE WEST

Bolele Bolele Bernard

Molefe Joseph (incumbent)

 

18. MAUN EAST

Kostantinos Markus (incumbent)

Sianang Tshimologo Sixx Nkgogelang

Boikhutso Arthur Toteng

Gakenosi G'Force Mpho

 

19. MMADINARE

Kefentse Mzwinila (incumbent)

Molebatsi Shiela Molebatsi

Barulaganyi States Mogotsi

 

20. MMATHETHE- MOLAPOWABOJANG

Alfred Madigela (incumbent)

Edwin Gorataone Dikoloti

Pelonomi Namogang Namogang

Diane Lilian Danikie Gopolang

 

21. MOCHUDI EAST

Gobusamang Jeser Kampa

Motsumi Enock Madisa

Shangano kubanji

Mabuse Mompati Pule

 

22. MOSHUPA- MANYANA

Karabo Socraat Gare (incumbent)

Steven otukile Kganela

 

23. NATA - GWETA

Polson Majaga ( Incumbent)

Lawrence Ookeditse

Rayner Makosha

Ditiro Majadibodu

Gadibolae Nlashwa

Mbanga Mbanga

Oliphant Mfa

 

24. NGAMI

Thato Kwerepe (Incumbent)

Jacob Nkate

 

25. NKANGE

Moabi Bagaketse

Wotho Nyalalani

Modie Thamani

Bokete Phie

Molgethi Ishmael

 

26. OKAVANGO

Bagalatia Arone ( Incumbent)

Mbaha A Kambimba

 

27. PALAPYE

Moiseraele Master Goya ( Incumbent)

Isaac Maforaga

Moses Kesamang

 

28. SEFHARE- RAMOKGONAMI

Dorcas Makgatho( Incumbent)

Kitso Seloma

 

29. SELIBE PHIKWE EAST

Nonofho Molefhi (Incumbent)

Amogelang Mojuta

 

30. SEROWE NORTH

Kgotla Autlwetse (Incumbent)

Puma Matlhware

 

31. SEROWE SOUTH

Sefhane Phuthego

Lesedi Phuthego

Tebelelo Seretse

Kolaatamo Malefho

Oteng Thankane

 

32. SEROWE WEST

Keletso Rakhudu

Tshekedi Khama (Incumbent)

Moemedi Dijeng

 

33. SHASHE WEST

Fidelis Mmilili Molao (Incumbent)

Onkabetse Daniel

 

34. SHOSHONG

David Tibe

Dikgang Makgalemele (Incumbent)

Lebodi Gaboyo

 

35. TAKATOKWANE

Friction Leuwe

Ngaka Ngaka (Incumbent)

Tlotlo Batlhophi

 

36. TATI EAST 

Guma Moyo (Incumbent) 

Sean Sebele 

Mmusi Kurusa

 

37. TATI WEST

Butale Biggie Ganda

Nyathi Ruth Sisa

Moabi Simon Nkosana

Tirelo Mukokomani

 

38. THAMAGA- KUMAKWANE 

Tshenolo Arithur Mabeo (Incumbent) 

Mataosane Keitseope

 

39. TONOTA

Olopeng Thapelo

Tapela Setshege

Williams Peter

Ntirang Botho Omphemetse

 

 

1. BOBONONG

 

Francisco Malesela Kgobokwe

 

Shaw Kgathi (incumbent)

 

 

 

2.BOTETI EAST

 

Oboetswe Babotlale

 

Kenanao Michael Mmopi

 

Lillian Thanke

 

Lelatisitswe Sethomo (incumbent)

 

 

 

3. BOTETI WEST

 

Tlale Setumo

 

Emmanuel Kgaboetsile

 

Slumber Tsogwane (incumbent)

 

 

 

4. CHOBE

 

Mwanota Philemon Kachana

 

Machana Ronald Shamukuni (incumbent)

 

Luckson Lipuo Likokoto

 

 

 

5. FRANCISTOWN EAST

 

James Kgalajwe

 

Honest Buti Billy (incumbent)

 

 

 

6. FRANCISTOWN WEST

 

Ignitius Mokwaledi Moswaane (incumbent)

 

Kago Phufuetsile

 

Samuel Grembo Kealotswe

 

Tebogo Joseph Toteng

 

Cornelius Gopolang

 

Raoboy Godfrey Mpuang

 

 

 

7. GABORONE SOUTH

 

Monametsi Abel Kalayamotho

 

Dumizweni Meshack Mthimkhulu

 

 

 

8. GHANZI SOUTH

 

David Tshotego Sethatho

 

Raymond Molatole

 

ThatoTshwenenyagae

 

Edward Stanley

 

 

 

9. KANYE NORTH

 

Tlhomelang Leach Kemmapatse

 

Thapelo Letsholo

 

Victor Phenyo Caleb Makuku

 

Patrick Pule Ralotsia (incumbent)

 

Julius Bigboy Mpho Kamodi

 

Kenalemogwe Mopipi

 

 

 

10. KGALAGADI NORTH

 

Itumeleng Edson Moipisi (incumbent)

 

Talita Monnakgotla

 

 

 

11. Kgalagadi

Banners

South

 

Frans S. Van der Westhuizen (incumbent)

 

Sam Justice Brooks

 

Chabanga Hendrick Chabanga

 

 

 

12. LENTSWELETAU-MMOPANE

 

Vincent Thinah Seretse (incumbent)

 

Magatusi Spring Calvin Sebego

 

Chomie Mathews Letlole

 

Patrick Patse Cyril Manthe

 

Nnaniki Wlhemina Tebogo Makwinja

 

Col Reuben Rammupudu Mokopaina

 

Bennedict Tebogo Tshenolo Molefe

 

 

 

13. LERALA- MAUNATLALA

 

Prince Mooketsi Maele (incumbent)

 

Setlhabelo Nasser Modukanele

 

 

 

14. LETLHAKENG - LEPHEPHE

 

Kgololo Leonard Lekuntwane

 

Alfred Molapo

 

Daisy Polonomi Botsoba

 

Lefoko kegopotswe

 

Edward Setabole Borethe Kepaletswe

 

Liakat Kably (incumbent)

 

 

 

15. LOBATSE

 

Thapelo Matsheka

 

Ahmed Shabbeer Ishael

 

Kamal Jacobs

 

Patrick G. Kebailele

 

Sadique Kebonang (incumbent)

 

Lone Lincoln Bome

 

 

 

16. MAHALAPYE EAST

 

Lazarus Diphetogo Lekgoanyana

 

Ecco Buru Ditshupo Maje

 

James Johannes Lefoane

 

Tassman Jackson Cebani

 

Timothy Tlhalerwa

 

 

 

17. MAHALAPYE WEST

 

Bolele Bolele Bernard

 

Molefe Joseph (incumbent)

 

 

 

18. MAUN EAST

 

Kostantinos Markus (incumbent)

 

Sianang Tshimologo Sixx Nkgogelang

 

Boikhutso Arthur Toteng

 

Gakenosi G'Force Mpho

 

 

 

19. MMADINARE

 

Kefentse Mzwinila (incumbent)

 

Molebatsi Shiela Molebatsi

 

Barulaganyi States Mogotsi

 

 

 

20. MMATHETHE- MOLAPOWABOJANG

 

Alfred Madigela (incumbent)

 

Edwin Gorataone Dikoloti

 

Pelonomi Namogang Namogang

 

Diane Lilian Danikie Gopolang

 

 

 

21. MOCHUDI EAST

 

Gobusamang Jeser Kampa

 

Motsumi Enock Madisa

 

Shangano kubanji

 

Mabuse Mompati Pule

 

 

 

22. MOSHUPA- MANYANA

 

Karabo Socraat Gare (incumbent)

 

Steven otukile Kganela

 

 

 

23. NATA - GWETA

 

Polson Majaga ( Incumbent)

 

Lawrence Ookeditse

 

Rayner Makosha

 

Ditiro Majadibodu

 

Gadibolae Nlashwa

 

Mbanga Mbanga

 

Oliphant Mfa

 

 

 

24. NGAMI

 

Thato Kwerepe (Incumbent)

 

Jacob Nkate

 

 

 

25. NKANGE

 

Moabi Bagaketse

 

Wotho Nyalalani

 

Modie Thamani

 

Bokete Phie

 

Molgethi Ishmael

 

 

 

26. OKAVANGO

 

Bagalatia Arone ( Incumbent)

 

Mbaha A Kambimba

 

 

 

27. PALAPYE

 

Moiseraele Master Goya ( Incumbent)

 

Isaac Maforaga

 

Moses Kesamang

 

 

 

28. SEFHARE- RAMOKGONAMI

 

Dorcas Makgatho( Incumbent)

 

Kitso Seloma

 

 

 

29. SELIBE PHIKWE EAST

 

Nonofho Molefhi (Incumbent)

 

Amogelang Mojuta

 

 

 

30. SEROWE NORTH

 

Kgotla Autlwetse (Incumbent)

 

Puma Matlhware

 

 

 

31. SEROWE SOUTH

 

Sefhane Phuthego

 

Lesedi Phuthego

 

Tebelelo Seretse

 

Kolaatamo Malefho

 

Oteng Thankane

 

 

 

32. SEROWE WEST

 

Keletso Rakhudu

 

Tshekedi Khama (Incumbent)

 

Moemedi Dijeng

 

 

 

33. SHASHE WEST

 

Fidelis Mmilili Molao (Incumbent)

 

Onkabetse Daniel

 

 

 

34. SHOSHONG

 

David Tibe

 

Dikgang Makgalemele (Incumbent)

 

Lebodi Gaboyo

 

 

 

35. TAKATOKWANE

 

Friction Leuwe

 

Ngaka Ngaka (Incumbent)

 

Tlotlo Batlhophi

 

 

 

36. TATI EAST

 

Guma Moyo (Incumbent)

 

Sean Sebele

 

Mmusi Kurusa

 

 

 

37. THAMAGA- KUMAKWANE

 

Tshenolo Arithur Mabeo (Incumbent)

 

Mataosane Keitseope

 

 

 

Subscribe to our Newsletter
Banners
Banners
Banners


News
Tue 31 Jul 2018, 15:38 pm
Tue 31 Jul 2018, 15:20 pm
Tue 31 Jul 2018, 15:16 pm
Tue 31 Jul 2018, 13:04 pm
Tue 31 Jul 2018, 11:51 am
Tue 31 Jul 2018, 11:32 am
Mon 30 Jul 2018, 14:43 pm
Fri 27 Jul 2018, 18:00 pm
Fri 27 Jul 2018, 15:45 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:35 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:34 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:32 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:28 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:25 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:24 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:23 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:23 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:18 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:17 pm
Fri 27 Jul 2018, 13:14 pm
Thu 26 Jul 2018, 11:22 am
Wed 25 Jul 2018, 14:44 pm
Wed 25 Jul 2018, 14:12 pm
Wed 25 Jul 2018, 13:23 pm
Wed 25 Jul 2018, 12:52 pm
Banners
Banners
Subscribe to our Newsletter
have a story? Send us a Tip
Banners
  • Previous
    Next
    Masa Centre
    ::: Friday 16 Nov - Friday 16 Nov :::
  • Previous
    Next
    Riverwalk
    ::: Friday 16 Nov - Friday 16 Nov :::
  • Previous
    Next
    Gamecity
    ::: Friday 16 Nov - Friday 16 Nov :::
Selefu
Tla gae! Ke sharpo.
Banners
Banners
istanbul escort