Mmegi Blogs :: A re e lolamise
Banners
Banners
Banners
Banners
Last Updated
Friday 21 September 2018, 15:09 pm.
Banners
A re e lolamise

E rile maloba ra bua ka lefoko ‘go tsaya tema.’ Go thaya kgang, re ne ra botsa gore, fa Motswana a re batho ga ba lekane e se meno, a o bua ka popego ya bone kgotsa ka sengwe se sele? Re ne re botsa jaana ka batho ga ba tshwane ka popego le fa e le go lekana ka mmele. Ra re, fa bangwe ba le bakima, ba bangwe ba basesane.
By Sebofo Motshwane Wed 25 May 2016, 17:42 pm (GMT +2)
Mmegi Blogs :: A re e lolamise








Bangwe ba ditlhogo ditona fa ba bangwe ba le ditlhogo dinnye. Re ne ra re, e rile a bua jalo, Motswana a bo a lebile ka fa botshelo bo ntseng ka teng. O ne a bonye gore mo go bangwe, botshelo bo nolo, fa mo go ba bangwe gone bo le thata. Bangwe ba na le fa ba latsang tlhogo teng, ba bo ba bone sejo sa letsatsi, fa mo go ba bangwe, go sa nna jalo; bone go se fa ba lalang teng,  le gone go bona dijo go le thata. E rile go bona seemo se ntse jaana, ke gone Motswana a re, batho ga ba lekane e se meno.

Kgang  ya rona e ne ya tswelela ya re, e rile ka go bona batho bangwe ba imelwa ke botshelo, puso ya ntsha letsholo la go thusa ba ba kwa tlase ka mananeo a nyeleltso lehuma.  Re tsweleltse ra re, godimo ga moo, ga tlhajwa mokgosi wa gore, ba ba kgonang, ba thuse ba ba kwa tlase.

Ka jalo, re bona batho ba thusiwa ka ditsela tse di farologanyeng. Bangwe ba thusiwe ke puso, ba bangwe ba thusiwe ke batho le mekgatlho ka go farologana. E re puso e bula ntlo, bangwe ba tle ka dijo le diaparo go thusa ba lelwapa leo.  

Mme kgang ele ya rona e ne e tswa kae? Kgang ele e ne e ikaegile ka pego e e neng ya tla ka Dikgang /Daily News, (Morule 09 2016) Pego e, e ne e bua ka moletlo o o neng wa tshwarwa kwa Moshupa ngwaga o o fetileng ka kgwedi ya Morule. Go ne ga begwa fa moletlo o, e ne e le wa segopotso sa go tlhamiwa ga mokgatlho wa sefapaano se sehibidu dingwageng tsele. Re ne ra supa fa pego e, e ne ya begwa ka fa tlase ga setlhogo se se reng, ‘Mokgatlho wa sefapaano se sehibidu o tswa puso letsogo.’  Re tsweletse ra re, se setlhogo se se se buang ke gore, mokgatlho o, o thusa puso go tlhatlosa ba ba kwa tlase le ba ka tsela nngwe fela ba ka tlhokang go thusiwa.

Ka Mmualebe o ne a sa kolobe sentle ka lefoko ‘go tswa letsogo,’ re ne ra re, ka ba re fa nako e ntse e tsamaya teme/puo e a fetoga, re tlaa tsaya gore lefoko le, ke lengwe la mafoko a Setswana

Banners

sa gompieno. Go sale foo, ra supa gore go na le mafoko mangwe a a ka dirisiwang mme a utlwala botoka go na le go tswa letsogo.

Morago ga kgang ele, bangwe ba ne ba botsa gore, a ga go na Setswana se se reng go tswa letsogo. Karabo e ne ya re, Setswana seo, se teng. Potso ya latela ya re, jaanong ke eng fa re re go botoka gore go twe go tsaya tema, go kitimeletsa, go na le gore go twe go tswa letsogo?  Karabo ke gore, go tsaya tema le go tswa letsogo, gotlhe ke go thusa, mme ga go tshwane. O tlaa botsa gore, ke eng go sa tshwane?

 A re lolamise kgang ka go boelela dikai tsa maloba re bua ka tsone. E le sekai, re ne ra re, Naledi o fitlhela Morwadi a feela mme le ene (Naledi) o tsaya lofeelo o a feela. Ra re, ka go dira jaana, Setswana se tlaa re, Naledi o tsaya Morwadi tema, se raya gore o thusa Morwadi. Ka se sengwe sekai re ne ra re, Naledi o fitlhela Morwadi a setla. Le ene o tsaya motshe o a setla, mme Setswana se re, o kitimeletsa Morwadi. Re tlaa bona gore, ka dikai tse pedi tse, Naledi o fitlhela Morwadi a ntse a le mo tirong mme o a mo thusa.

A jaanong re re, Morwadi o ne a tshwanetse go feela mme o a lwala. Ka ke yoo o a lwala, o kopa Naledi gore a feele. Naledi o a ema, o dira jalo. Tiro ya go feela e ne e tshwanetse go dirwa ke Morwadi mme ya mo palela ka o a lwala. Fa, ke gone fa Setswana se tlaa reng, Naledi o tswa Morwadi letsogo; o dira tiro e tota e ka bong e dirwa ke Morwadi. Go sale foo, a re re, Morwadi o ne a tshwanetse go ya Letloping mme ka o a lwala, o kopa Naledi  gore ke ene a tsamaye. Naledi o a dumela, o a tsamaya. Fa, go twe, Naledi o tswa Morwadi dinao/ bangwe ba re maoto.

Re lolamisa kgang re re, re tsaya motho tema, re mo kitimeletse, mo tirong e re fitlhelag a ntse a e dira. Re mo tswa lebogo, ampo dinao, fa a re kopile go dira tiro boemong jwa gagwe. A ga go jalo? motshwanes@yahoo.

Subscribe to our Newsletter
Banners
Banners
Banners


Mmualebe
Wed 25 May 2016, 17:42 pm
Wed 18 May 2016, 16:06 pm
Wed 27 Apr 2016, 11:51 am
Wed 20 Apr 2016, 15:19 pm
Wed 13 Apr 2016, 15:29 pm
Wed 06 Apr 2016, 14:41 pm
Wed 30 Mar 2016, 16:47 pm
Wed 23 Mar 2016, 15:22 pm
Wed 16 Mar 2016, 15:13 pm
Wed 09 Mar 2016, 18:32 pm
Wed 02 Mar 2016, 15:03 pm
Wed 24 Feb 2016, 13:12 pm
Wed 17 Feb 2016, 15:54 pm
Wed 10 Feb 2016, 17:30 pm
Wed 03 Feb 2016, 17:51 pm
Wed 27 Jan 2016, 15:23 pm
Wed 20 Jan 2016, 15:29 pm
Wed 13 Jan 2016, 15:03 pm
Wed 16 Dec 2015, 15:51 pm
Wed 02 Dec 2015, 15:11 pm
Wed 25 Nov 2015, 15:29 pm
Wed 18 Nov 2015, 15:19 pm
Wed 04 Nov 2015, 16:27 pm
Wed 28 Oct 2015, 14:54 pm
Wed 21 Oct 2015, 16:25 pm
Banners
Banners
Exchange Rates
FOREIGN EXCHANGE: Wednesday, 17 Jan 2018
FOREIGN / PULA
PULA / FOREIGN
1 USD = Pula   9.7656
1 GBP = Pula   13.4590
1 EUR = Pula   11.9617
1 YEN = Pula   0.0882
1 ZAR = Pula   0.7938
1 Pula = USD   0.1024
1 Pula = GBP   0.0743
1 Pula = EUR   0.0836
1 Pula = YEN   11.34
1 Pula = ZAR   1.2597
Subscribe to our Newsletter
have a story? Send us a Tip
Banners
  • Previous
    Next
    Masa Centre
    ::: Saturday 22 Sep - Saturday 22 Sep :::
  • Previous
    Next
    Riverwalk
    ::: Saturday 22 Sep - Saturday 22 Sep :::
  • Previous
    The Meg
    Next
    Gamecity
    ::: Friday 10 Aug - Sunday 07 Aug :::
    The Meg
Selefu
Maruping go a boelwa.
Banners
Banners
istanbul escort