Mmegi Blogs :: E re go tlhalefa ngaka le bolwetse o ....
Banners
Banners
Banners
Banners
Banners
Last Updated
Friday 23 August 2019, 11:31 am.
Banners
E re go tlhalefa ngaka le bolwetse o ....

Nthepha o ne a nna mo go nngwe ya matlo a barutabana kwa Lentsweletau. O ne a na le ngwaga a le foo, a ne a tla a huduga go tswa Tsabong. Kwa Tsabong gone, o ne a sale a ile fa ba fetsa dithuto tsa bone tsa borutabana kwa Lobatse.
By Sebofo Motshwane Wed 09 Sep 2015, 18:17 pm (GMT +2)
Mmegi Blogs :: E re go tlhalefa ngaka le bolwetse o ....








Ba kgaogana ka ditsela. Fa Nthepha a ya Tsabong, Tshetsana  a leba Bobonong. Ba kopana jaana Tshetsana a le mosha go goroga mo Kopong.  Ene a segofala a boa kwa Bobonong, a tla gae. Nthepha ene o ne a sa ntse a ipotsa gore, a e tlaa re tsatsi lengwe, le ene a ipone a direla kwa gae, kwa Ratholo.

Ka ka nako eo ditsela e ne e ise e nne tsone sentle, go ne go le thata gore ba etelane. Le gone go tlhaeletsanya ka mogala tota go se motlhofo. Letsatsi la ditshupo la thusa la ba kopanya. Ga apewa, ga jewa, dikgang di ela jaaka noka e tletse. Morago ga dijo ke le setse le ile. Tshetsi a se ka a tlhola a re o fodisa matshego. Ba laelana, a gopola Kopong.

Ba nna ba etelana jalo, ba ntse ba lekodisanya botshelo. Letsatsi lengwe ba le mmogo, Tshetsana a kopa Nthepha gore a mo adime madi a age. A re kwa ga bone, ba pitlaganye, matlo  ga a ba lekane. A re o nna le bana mo tlung mme ga a rate, ka ba a mo senyetsa. A tswelela a re, dilo di a nyelela mme fa a botsa, ga go na ope yo o itseng sepe, le fa e le yo o bonyeng sepe. A re selo se sa dilo go nyelelela mo phefong, se mo tshwenya thata. Ke sone se a batlang go nna le ntlo ya gagwe a le nosi, a tlogela bana koo.

Nthepha a dumalana nae.  A bona e le  mogopolo o montle thata. Kgang ya tswelela.Tshetsana a bolela fa dilwana tsotlhe tsa go aga di le teng, fela a tlhaela ka madi a baagi. A kopa Nthepha go mo adima P15,000.00 go tlatsa mo go leng teng gore a tle a duele baagi. Nthepha a solofetsa gore, le fa a se na sepe, o tlaa leka thata go thusa tsala ya gagwe.  A solofetsa gore e tlaa re ka Matlhatso  a a tlang, a bo a bonye sengwe mme Tshetsana a mo tlhole ka lone letsatsi leo. Ba kgaogana go le monate, tsala e solofeditse go thusa e nngwe.

Ga nna jalo. Ka Matlhatso a a latelang, TshetsI a goroga. Nthephi a thusa jaaka a ne a solofeditse.

Tsala ya boela gae e itumetse thata.  Go ise go e kae, ntlo ya ema ka dinao. Nthephi a bidiwa go tla go e bona. Nnyaa,

Banners

a fitlhela tota e ne e batletswe diatla. Ba ya le yone go e bona, a sa emise go bolela bontle jwa yone. Fa ba fetsa, ga hujwa maoto go se kae, go ntse go latlhelwa sengwe mo ganong, Nthephi a tloga a boela Lentsweletau. Ba kgaoganye Tshetsi a solofeditse gore o tlaa duela  madi ale morago ga kgwedi tse tharo. Go tswa tsatsing leo, Nthephi a isa pelo mafisa.

Malatsi a feta, kgwedi ya boraro ya ba ya wela. Nthepha a leba tsela a bo a lapa. Ka kgwedi ya botlhano a leba Kopong. A a bona kae? A feta a di mmolelela di gana go fela Tshetsana. A mmolelela gore a tlogele go mo nna godimo jaaka loso, e bile ga se gore o palelwa ke go duela madinyana ao. A re fa Nthepha a bolawa ke tlala, e mmolaele koo, e seng mo ga ene Tshetsi. Nthepha a sala a hakgametse.  A ipotsa gore a ke ene Tshetsana wa gale kana ke mongwe o sele. O boetse gae a swabile nko go feta molomo. Ga ya kae?

Morago ga kgwedi, ngwana a kojwa kwa sekoleng a sa duela madi a sekole. A ema tlhogo Tshetsi a ipotsa gore o ya go a bona kae madi. A gopola Nthephi. A ipolelela gore ke ene fela yo e ka reng a lela, a mo reetsa. A tswa ka kgoro, a leba Lentsweletau. Fa a tsena, Nthepha a nona pelo ka mathe, a akanya gore go tlisitswe madi ale a ntlo. Nteko ga a itse sepe.

Kgang ya nna e sele. Tshetsana a bolela fa a tsile go adima madi go ya go duelela ngwana kwa sekoleng. A le supa le le fa Nthephi. A re ene ga a na madi a e reng a tshwanetse go duelwa, a bo a duelwa ka dipuo tse di botlha, e bile, ga a batle go ema ope godimo a se loso. O kile a re o a ikoba Tshetsi, a re o raplea jaaka a itse, a nna a le supa le le fa Nthephi. A palelwa ke kgang Tshetsana a tswa a iphotlhere.

O boetse Kopong a sudile mowa, a sa itse gore o ya go dira jang ka ngwana. Mme fela, a lemoga fa dilo a di itirile. Mo tseleng, a   gopola la Motswana le le reng, ‘E re go tlhalefa ngaka, le bolwetse o bo tlhalefe.’ motshwanes@yahoo.com

Subscribe to our Newsletter
Banners
Banners
Banners


Mmualebe
Wed 09 Sep 2015, 18:17 pm
Wed 02 Sep 2015, 15:15 pm
Wed 26 Aug 2015, 17:33 pm
Wed 19 Aug 2015, 17:28 pm
Wed 05 Aug 2015, 17:25 pm
Wed 29 Jul 2015, 17:19 pm
Wed 08 Jul 2015, 15:47 pm
Wed 10 Jun 2015, 15:30 pm
Wed 03 Jun 2015, 15:33 pm
Wed 27 May 2015, 17:15 pm
Wed 29 Apr 2015, 17:06 pm
Wed 18 Mar 2015, 12:52 pm
Wed 18 Feb 2015, 17:55 pm
Wed 14 Jan 2015, 17:14 pm
Wed 19 Nov 2014, 16:14 pm
Wed 12 Nov 2014, 15:14 pm
Wed 05 Nov 2014, 11:50 am
Wed 29 Oct 2014, 17:25 pm
Wed 22 Oct 2014, 16:47 pm
Wed 15 Oct 2014, 16:23 pm
Wed 08 Oct 2014, 17:48 pm
Wed 24 Sep 2014, 15:42 pm
Wed 17 Sep 2014, 12:46 pm
Wed 10 Sep 2014, 12:35 pm
Wed 03 Sep 2014, 15:44 pm
Banners
Banners
Subscribe to our Newsletter
have a story? Send us a Tip
Banners
  • Previous
    Next
    Masa Centre
    ::: Friday 23 Aug - Friday 23 Aug :::
  • Previous
    X-Men: Dark Phoenix
    Next
    Riverwalk
    ::: Monday 17 Jun - Saturday 17 Jun :::
    X-Men: Dark Phoenix
  • Previous
    Next
    Gamecity
    ::: Friday 23 Aug - Friday 23 Aug :::
Selefu
Masisi, Khama
Banners

gramstalker

Banners